تبلیغات
هواداران مازیار فلاحی - مصاحبه چاپ شده امروز در روزنامه شرق


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :Amir Hossein Mozaffarian
تاریخ:چهارشنبه 18 مرداد 1391-07:51 ب.ظ

مصاحبه چاپ شده امروز در روزنامه شرق

موضوع:

«مازیار فلاحی» با خوانندگی در سریال «قلب یخی» درخشید اما فاصله‌ای طولانی را سپری كرد تا به اقبال عمومی در قلب یخی برسد. او نوازندگی گیتار را از سال 1368 آغاز كرد. در سال 1374 در مركز آموزش‌های هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره كارگردانی سینما را با رتبه عالی به پایان ‌رساند و دو فیلم كوتاه هم ساخت. سال 1376 كتابی كه مجموعه‌ای از داستان‌های كوتاه او بود تحت عنوان «كلاغ – پاییز كودكی» منتشر شد. فلاحی می‌گوید این كتاب بعد‌ها ریشه قصه‌های ترانه‌هایش شد. فلاحی به توصیه استادش «حمیدرضا دیبازر» گیتار را كنار می‌گذارد و دنبال الفبای موسیقی می‌رود. طی این سال‌ها تئوری موسیقی، سلفژ، اركستراسیون و موسیقی مكتوب را نزد دیبازر آموخت. دروس آواز جمعی و تكنیك‌های آواز را هم نزد «ناربه چولاكیان» و «شقایق الهیاری» گذراند. سال 1380 عضو دو گروه كر بود؛ گروه كر بهمن به رهبری «مهدی قاسمی» و گروه كر دانشگاه تربیت مدرس به رهبری «الیپس مسیحی». فلاحی طی سال‌های گذشته برای فیلم‌ها و سریال‌های زیادی خوانندگی كرده یا ترانه ساخته است. 

ظرف مدت 10 ماه از اولین اجرای مستقل‌تان در تهران، در قالب 24 سانس مختلف روی صحنه رفتید. چرا تور كنسرت‌های شما اینقدر مفصل و فراگیر شد؟ 
هر آنچه من انجام می‌دهم نسبت مستقیم با استقبال مردم دارد. من تعیین‌كننده نیستم، بلكه فراگیر شدن یا به قول شما مفصل شدن تور كنسرت‌ها نسبت مستقیم با تقاضا از سوی مخاطب دارد؛ ضمن اینكه در این روند مدیریت كار، نحوه اجرا و ارتباط با مخاطب هم بسیار تاثیر‌گذار است. در عین حال باید بگویم این‌گونه برنامه‌ریزی‌ها را برادرم و تهیه‌كننده كنسرت با مشورت یكدیگر انجام می‌دهند. در مورد تعداد سانس‌ها و اجراها و همین‌طور تمدید كنسرت و كلا در امور اینچنینی دخالت نمی‌كنم. البته تا الان هر كنسرتی كه اجرا كرده‌ام، تمدید شده است و میزان استقبال به گونه‌ای بوده كه چند روز مانده به كنسرت، بلیت‌ها تمام شده است. تهیه‌كننده با توجه به روزهای باقی‌مانده و رزرواسیون بلیت‌ها و میزان استقبالی كه از كنسرت می‌شود، روزهای تمدید را پیش‌بینی می‌كند. در واقع به طور معمول تعداد سانس‌ها با میزان استقبال از كنسرت نسبت مستقیم دارد و قطعا روند استقبال مخاطبان به شكلی بوده كه ‌این‌گونه برگزار شود. البته پس از آخرین اجرا در 16 تیر بیشتر زمان خود را روی پروسه تولید آلبوم گذاشته‌ام و تا انتشار آلبوم در تهران كنسرتی برپا نخواهم كرد. 
خودتان سرمایه‌گذار كنسرت‌ها هستید؟ 
خیر، سرمایه‌گذاری در كنسرت را معمولا تهیه‌كننده انجام می‌دهد. تهیه‌كننده كنسرت‌های تهران، شركت آوای فروهر به مدیریت دوستان خوبم مجتبی و محمد حاتم‌پور است. 
گویا تمام كنسرت‌هایتان یك رپرتوار مشخص دارد... 
خیر. هر كنسرتی می‌تواند رپرتوار متفاوتی داشته باشد. در زمان‌های مختلف رپرتوار‌های متفاوتی دارم، ضمن اینكه هر شهر هم حال و هوای خاص خود را دارد. اما در تمدید كنسرت‌ها - مانند 10 سانسی كه به تازگی برگزار كردیم - ممكن است رپرتوار‌ها كمی شبیه هم باشند. گرچه در تمدید‌ها هركدام از كنسرت‌ها با دكوراسیون متفاوت تحت عنوان‌های كنسرت شب خیال، شب گندم‌زار و شب سیب و رازقی، حال و هوای مخصوص خود را داشتند. 
این طراحی صحنه چقدر در جذب مخاطب تاثیر دارد؟ 
قطعا مهم‌ترین بخش موسیقی است اما فراموش نكنیم مخاطبان كنسرت برای گوش دادن و تماشا آمده‌اند. مردم به كنسرت می‌آیند تا هم موسیقی بشنوند و هم ببینند. من نمی‌خواهم با دكور آنها را وادار به شنیدن موسیقی كنم، بلكه می‌خواهم آنها را به خوب شنیدن و درك كردن دعوت كنم. می‌خواهم قالب یك كنسرت خوب را برایشان طراحی كنم تا موسیقی‌ای را كه می‌شنوند لمس و درك كنند. این وظیفه من به عنوان یك خواننده است تا تفاوت‌ها را برای مردم ملموس كنم. 
من و برادرم خشایار كه مدیریت برنامه من را برعهده دارد از سال 1375 یك شركت طراحی و دكوراسیون داخلی به نام «خانه طرح فاخته» دایر كرده‌ایم كه دكور كنسرت‌های سال 90 را با طراحی خشایار توسط شركت خودمان انجام دادیم. اگر بخواهم كمی تخصصی‌تر توضیح دهم باید بگویم در دكوراسیون صحنه كنسرت‌هایم تلاش بر این اساس است كه علاوه بر وجود هارمونی مناسب بین سبك موسیقی خودم با دكوراسیون صحنه، دیگر اصول طراحی و همچنین اصول «فنگ‌شویی» در صحنه رعایت شود. 
لازم است ذكر كنم در كنسرت‌های تابستانی سال 91 از دوست هنرمندم محسن احتشامی كمك گرفتیم و كنسرت «شب خیال» و شب گندم‌زار توسط ایشان انجام شد. ما از همكاری با یكدیگر در زمینه دكوراسیون صحنه بسیار لذت می‌بریم. 
برای ارتقای موسیقی پاپ چه نكاتی را رعایت می‌كنید، چه در زمینه آهنگسازی و چه در انتخاب ساز و خوانندگی؟ 
مساله مهم این است كه همه ما به پیشرفت موسیقی فكر كنیم و هر لحظه كه می‌گذرد پله‌های ترقی را در این زمینه برداریم. معتقدم خیلی از موسیقی‌هایی كه امروز می‌شنویم موسیقی‌های خوبی نیستند و تصور می‌كنم همه باید در این راستا در ژانر خودمان كارمان را درست انجام دهیم. در مورد خودم دوست دارم ملودی‌هایی كه می‌سازم، ملودی‌های خوبی باشند؛ آنقدر كه با شنیدن‌شان همه لذت ببرند و حتی از كشورهای دیگر از روی ما كپی‌برداری كنند به شرط آنكه حالِ موسیقی بهتر شود و از این پراكندگی به یك سرجمع خوب برسیم. من وقتی قطعه‌ای را می‌سازم هیچ وقت به این فكر نمی‌كنم كه چقدر می‌فروشد، بیشتر به این فكر می‌كنم كه مردم چه چیزی را گوش می‌دهند. سادگی در اشعار و ملودی‌ها كه اشاره‌ای در سوال قبل به آن داشتید، صداقت در كارهایم و استفاده از سازهای ماندگار همانند پیانو و گیتار و ویلن برایم مهم است. 
‌در مورد روند رو به افزایش تولید موسیقی و همچنین تب خواننده شدن چه نظری دارید؟ 
وقتی شما خواننده باشید همیشه نقش اول هستید اما در مورد بازیگری این طور نیست. شاید یكی از دلایلی كه امروز علاقه‌مندی به خواننده شدن بیش از تب بازیگری است همین باشد. همه قرار گرفتن در نقش اول را دوست دارند. شاید به همین دلیل است كه خیلی‌ها هزینه می‌كنند كه یك قطعه اجرا كنند و به اصطلاح خواننده شوند. به‌طور معمول این غیرممكن است كه كسی با یك قطعه خواننده شود. البته یكی، دو مورد استثنا وجود داشته، اما اشكال كار اینجاست كه بعضی‌ها فكر می‌كنند همه چیز به سادگی اتفاق می‌افتد. شاید به دلیل پیشرفت تكنولوژی و در دسترس بودن نرم‌افزارهای متعدد و چشم دوختن به یكی، دو استثنا، خیلی‌ها بر این باور باشند كه این پروسه به سادگی طی می‌شود. 
چهره‌های جوانی كه در حال ورود به عرصه موسیقی پاپ هستند زمانی موفق به برداشتن گام موثر در این عرصه خواهند شد كه با تامل و دوری از تعجیل، پس از رسیدن به بلوغ حرفه‌ای لازم و كسب دانش كافی در زمینه موسیقی ترانه و نیز به دست آوردن اشراف لازم در علم و هنر موسیقی، پا به این عرصه بگذارند.
از آهنگسازی فیلم بگویید و تجربیاتی كه قبل از سریال «قلب یخی» داشتید... 
قبل از موسیقی سریال قلب یخی بالغ بر 15 موسیقی متن دیگر كار كرده بودم. اگر به طور خلاصه اشاره كنم، باید از ساخت موسیقی متن، ترانه و خوانندگی فیلم‌های «دو راه‌حل برای یك مساله» (به سفارش یونیسف)، «مدرسه‌ای برای دیگران»، «نبش قلب»، «ققنوس» (تلویزیون)، تیتراژ سریال «لحظه دیدار» (شبكه جام جم)، فیلم‌های «به‌دنبال خوشبختی»، «دلواپسی»، «بی‌ستاره»، «سرسپرده» (هدایت فیلم)، تیتراژ فیلم سینمایی «دختران»، سریال «قلب یخی» و سریال «جاودانگی» و موسیقی متن فیلم سینمایی «پروانگی» یاد كنم. 
چقدر قلب یخی را در مطرح شدن‌تان موثر می‌دانید؟ 
همان‌طور كه گفتم، از «مجنونِ لیلی» تا «قلب یخی» بیش از 15 موسیقی فیلم و بیش از 40 ترانه ساخته و خوانده‌ام و همچنین آلبوم موسیقایی خودم را منتشر كرده‌ام. كنسرت‌های متعددی هم برگزار كرده‌ام كه هر كدام، از نظر من جایگاه ویژه خود را دارند... 
چه عواملی را در ساخت موسیقی برای فیلم رعایت می‌كنید؟ آیا از فیلم‌های خارجی تاثیر می‌گیرید؟ 
تاثیر گرفتن از موسیقی‌های دیگر در كسب دانش و سعی و خطا كردن هنگام آموزش اتفاق می‌افتد. من اصول مبانی موسیقی را از استاد حمیدرضا دیبازر آموخته‌ام ولی بارها موسیقی فیلم‌های بزرگ دنیا را بررسی كرده‌ام. به صورت معمول هم، فیلم‌ها را یك‌بار با صدا و یك‌بار بدون موسیقی نگاه می‌كنم تا تاثیر موسیقی را به روی فیلم‌ها بهتر درك كنم. 
كار فیلم در دست دارید؟ 
پیشنهاد‌های زیادی می‌شود اما به دلیل مشغله زیاد و كنسرت‌های متعدد و همچنین پروسه تولید و انتشار آلبوم جدیدم فعلا كاری در دست نگرفته‌ام، اما هرگز ذره‌ای از علاقه‌ام به موسیقی فیلم كم نشده. 
چقدر در موسیقی پاپ استفاده از ملودی و شعر‌های ساده در موفقیت اثر تاثیر دارد؟ 
عوامل بسیاری در موفقیت یك اثر می‌تواند دخیل باشد، اما صِرف اینكه شما از شعر‌ها و ملودی‌های ساده استفاده كنید دلیلی بر خوب بودن اثر یا موفقیت آن نیست. 
چگونه می‌توان در یك سبك ماند و نوآوری هم داشت؟ 
با تنوع در چیدن (ارنجمان) كارها می‌توان به این امر دست یافت. 
آیا اساسا می‌خواهید همین سبك را ادامه دهید یا قصد دارید دست به تجربه‌های متفاوت‌تری بزنید؟ 
قطعا دست به تجربه‌ای متفاوت خواهم زد اما كاملا نزدیك به سبك و حال و هوای خودم. 
معمولا چه موسیقی‌ای گوش می‌كنید؟ 
معمولا استیگز گوش می‌كنم. 
به موسیقی سنتی علاقه دارید؟ این سوال را از این رو می‌پرسم كه گویا به دیدار استاد شهناز رفته بودید... توجه به پیشكسوتان موسیقی سنتی دغدغه شخصی شماست یا بعد تبلیغاتی آن هم برای شما مهم است؟ 
ای كاش آنجا بودید و یك لحظه كنار دست‌های بیمار استاد به انگشتان خم‌شده از فرط بیماری نگاه می‌كردید. این دست‌ها روزی زیبا‌ترین و شیرین‌ترین نغمه‌های موسیقی ایران‌زمین را می‌نواخت. فكر می‌كنم اگر یك لحظه آنجا بودید، این سوال را مطرح نمی‌كردید. 
توجه و اشراف به موسیقی سنتی می‌تواند به یك خواننده و آهنگساز پاپ كمك كند؟ 
تفاوت نمی‌كند شما در چه ژانر موسیقی كار كنید، دانش موسیقی در هر زمینه‌ای به یك موسیقیدان كمك می‌كند. 
چطور موسیقی‌تان را به روز نگه می‌دارید؟ 
با گوش سپردن به موسیقی روز دنیا و مطالعه و تمرین مداوم. دسترسی آسان به اینترنت نسبت به گذشته، این امر را تسهیل كرده است. 
‌معمولا خودتان برنامه‌ریزی‌هایتان را انجام می‌دهید. چرا؟ آیا به این دلیل كه كسی كارش به سلیقه شما نزدیك نیست؟ 
كارهای من شامل دو بخش است؛ بخش اول فعالیت‌های هنری است كه عمدتا خودم انجام می‌دهم، اما تعصب خاصی ندارم. می‌توانم به شكل گروهی هم كار كنم به شرط آنكه با كسانی كار كنم كه هم‌رنگ و یكدل باشند، چون قرار است یك اثر مشترك منتشر شود بنابراین باید خیلی به هم نزدیك شده باشیم تا بتوانیم درك متقابل داشته باشیم. هم‌اكنون برای تنظیم كارهایم در آلبوم جدید با دوست قدیمی خودم امیر توسلی همكاری می‌كنم. بخش دوم كارهایم هم فعالیت‌های مدیریتی است كه برادرم خشایار فلاحی بر عهده دارد. 
‌این باعث نمی‌شود كارهایتان یكنواخت شود؟ 
یك اصطلاح در دنیا وجود دارد به نام سانگ رایتر (Song Writer). سانگ رایتر كسی است كه خودش شعر می‌گوید، ملودی‌ها را می‌سازد و آنها را تنظیم می‌كند. معمولا موسیقی از یك هسته مركزی شكل می‌گیرد. اغلب موزیسین‌های بزرگ دنیا سانگ رایتر هستند. معمولا خودشان همه كارهایشان را انجام می‌دهند و دچار یكنواختی هم نشده‌اند. 
مدیر برنامه‌های شما برادرتان است. چه كارهایی را شما و چه كارهایی را ایشان انجام می‌دهند؟ 
من و خشایار همیشه برای انجام هر كاری اتاق فكر داریم. بسیار خوشحالم كه كسی مدیریت كار‌های من را بر عهده دارد كه برادرم است. موفقیت من همیشه موفقیت اوست. او به‌طور مستمر و همه جا همراه من است و همیشه از ابتدای هر كار لحظه به لحظه با هم هستیم و با وسواس بسیار برنامه‌ها را آنالیز و مدیریت می‌كنیم. اما می‌خواهم به نكته مهمی اشاره كنم و آن‌ اینكه هر وقت نظرش را راجع به عنوان مدیر برنامه‌های مازیار فلاحی از او سوال می‌كنند، می‌گوید من وظیفه برادری خودم را انجام می‌دهم. به نظرم قسمت زیبای كار من و خشایار در زمینه موسیقی درست در همین قسمت خلاصه می‌شود. اگر بخواهم سوال شما را در مورد دسته‌بندی كارها جواب داده باشم، باید بگویم از اغلب تاریخ‌ها یا نحوه قرارداد‌ها یا بخش مالی كار بی‌خبرم، اما خوشحالم كه خشایار به تنهایی همه این موارد را به بهترین نحو مدیریت می‌كند. این موجب می‌شود من برای بخش هنری كارم زمان بیشتری در اختیار داشته باشم. 
از حضورتان در جشنواره بگویید و اینكه چگونه آن را ارزیابی می‌كنید؟ شركت در جشنواره فجر چه تاثیری در روند حرفه‌ای شما دارد؟ 
حضور در جشنواره موسیقی قسمتی از كار من و بسیار لذت‌بخش است و جذابیت‌های خاص خود را دارد. از حضور در جشنواره بسیار لذت بردم و هر دو بار كه شركت كردم، در بخش موسیقی پاپ منتخب شدم. 
آلبوم بعدی شما چه زمانی منتشر می‌شود؛ از تفاوت ساختارش با كارهای قبلی بگویید... 
تصور می‌كنم مهرماه منتشر شود. اما در مورد سوال دوم باید بگویم بسیار نزدیك و در عین حال بسیار هم متفاوت است. از لحاظ حال و هوا كاملا شبیه خودم، اما از نظر ساختار و كیفیت متفاوت خواهد بود. 
معمولا اعضای گروه‌های موسیقی به شكل ثابت در گروه نمی‌مانند. چطور توانستید اعضا را دور هم نگه دارید؟ 
تا اكنون با چندین اركستر كار كرده‌ام، اما در مورد این گروه به تازگی توانسته‌ام به این نقطه برسم. در حال حاضر گروه اختصاصی خودم را با همین اسم، یعنی «گروه موسیقی مازیار فلاحی» راه انداخته‌ام و همگی فقط و فقط در اركستر من می‌نوازند. به همین دلیل روز به روز، به نزدیكی و همدلی بیشتری می‌رسیم. 
چیزی كه بسیار دوست دارم به آن اشاره كنم این است كه علاوه بر وجود توانایی‌های خوب و همدلی در این گروه موسیقی، همه اعضا بسیار اخلاق‌مدار هستند و این موجب می‌شود از كار كردن در كنار یكدیگر لذت ببریم. 
آخرین كاری كه اكنون مشغول انجام آن هستید، چیست؟ 
پس از اتمام برگزاری 10 سانس كنسرت تابستانی در تهران، مشغول كنسرت‌های شهرستان‌ها هستم اما عمده وقتم را روی اتمام كارهای باقیمانده از آلبومم می‌گذارم.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


imvu credit
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:46 ب.ظ
آیا می توانم به سادگی می گویم که امیدوار است فردی را پیدا کند که در واقع آنچه را که در مورد آنلاین صحبت می کند را درک کند.
شما واقعا درک می کنید که چگونه یک مسئله را برای روشن شدن به ارمغان بیاورید
و مهم آن است مردم بیشتر باید به این موضوع نگاه کنند و این موضوع را درک کنند.
این تعجب آور است که شما محبوب تر نیستید زیرا شما مطمئنا هدیه ای دارید.
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 05:13 ق.ظ
خیلی بخشی از محتوا من به سادگی بر روی وب سایت شما تردید کردم
و در پایتخت یونایتد ادعا می کند که من واقعا از پست های وبلاگ شما استفاده می کنم.
به هر حال من برای تقویت و یا حتی من از شما مشترک خواهم شد
دستاوردهای شما حق ورود به سرعت به سرعت.
cheap phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:47 ق.ظ
مقاله بزرگ! این نوع اطلاعاتی است که باید باشد
در اینترنت به اشتراک گذاشته شود ترس در گوگل برای قرار دادن این ارسال ارسال بالاتر!
بیا و با سایت من مشورت کنید با تشکر =)
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:38 ق.ظ
هی اونجا! من در حال حاضر به دنبال وب سایت خود را در حال حاضر و در نهایت
شجاعت به جلو رفت و فریاد کشید
خارج از Kingwood تگزاس! فقط می خواستم به شما بگویم که کار بزرگ را نگه دارید!
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:38 ق.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Taking
the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate
a whole lot and don't seem to get nearly anything done.
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:11 ق.ظ
من نمی دانم اگر فقط من یا هر کس دیگری با مسائل مربوط به وبلاگ شما مواجه می شود.
به نظر میرسد که برخی از متن نوشته شده در خودتان است
محتوا در حال اجرا از روی صفحه نمایش است. لطفا یک نفر دیگر لطفا نظر بدهید و اجازه بدهید
می دانید اگر این اتفاق می افتد به آنها نیز؟
این ممکن است با مرورگر اینترنتی من مشکل داشته باشد، زیرا این را داشته ام
قبلا اتفاق افتاده. قدردانی آن
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:48 ق.ظ
آیا من فکر می کنم اگر تعداد پست های شما را تا زمانی که اعتبار و منابع را ارائه می دهم نقل کنم
بازگشت به صفحه وب شما؟ وبلاگ من در همان طاقچه است که شما و کاربران من قطعا
از اطلاعاتی که در اینجا ارائه می کنید بهره مند شوید.
لطفا اجازه دهید من این را با شما بسازم. خیلی ممنون
http://uptightpushover10.wordpress.com
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:06 ق.ظ
If you are going for finest contents like I do, just pay a visit this web
page everyday as it provides quality contents, thanks
hack tokens chaturbate
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:53 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a
youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it
with someone!
Shawna
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:13 ب.ظ
Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.
It was definitely informative. Your site is extremely helpful.
Thanks for sharing!
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 06:11 ق.ظ
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is great,
let alone the content!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر